Portatīvais dators fotogrāfam! Kāds?

  • Posted in Blogs |
  • February 29, 2012

Portatīvais dators ir diezgan lietderīgs „aksesuārs”, ja ir nepieciešams profesionāla fotogrāfa darbībā, kurš lieto darbam ciparu fotokameru.
Portatīvais dators izpilda uzreiz vairākas funkcijas: bilžu/klientu portfolio demonstrēšanu, ciparu bilžu glabāšanu, attēlu apstrādi, ieraksta uz CD/DVD.
Kādam ir jābūt portatīvam datoram, kurš ir maksimāli piemērots šo uzdevumu risināšanai?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Portatīvā datora komplektācija.

Darbam ar bildēm ir svarīgi:
•    Operatīvās atmiņas apjoms— jo lielāks, jo labāks. Tiek rekomendēts , lai tā būtu ne mazāka par 3Gb. Visdrīzāk, atmiņu būs nepieciešams piepirkt klāt un būs jāievieto papildus slotā. Tāpēc, ir vēlams, lai būtu brīvi sloti.
•    Ātrs cietais disks. SSD – ātri, bet dārgi un maz ietilpīgi, pārsvarā tiek izmantoti operētājsistēmām. Mūsdienas 2,5” standarta diski sasniedz piemēroto apjomu, bet atpaliek desktopu (3,5”) vārpstas griešanas ātrumam. Izņēmumi — dažas 2,5 collu Hitachi Travelstar  disku sērijas, kā arī Seagate Momentus 7200.1 sērija. Maksimāls cietā diska apjoms abos gadījumos sasniedz 100 Gb.
•     Procesors. Principā, darbam ar bildēm noderēs jebkurš mūsdienas divkodolu procesors (tajā skaitā arī AMD). Tajā pat laikā noteikta priekšrocība būs Intel Core 2 Duo/i3/i5/i7 procesoriem.
•    Pārliecinieties USB pilno izmēru portu esamībā (bet ne mini USB), VGA un DVI-ligzdu esamībā, lai pieslēgtu ārējo monitoru. Lai paaugstinātu operativitāti brīvajā PCMCA slotā ir vērts ievietot karšu lasītāju.
•    Ir nepieciešams iekšējais iebūvētais DVD-RW, jo disku ierakstīšana klientiem ir standarta operācija.
•    Izšķirtspējai ir jābūt ne mazākai par 1440×900 pikseļiem, kas ir nepieciešams darbam grafiskajos redaktoros.
•    Lai būtu ērtāk un viegluma dēļ būs jāupurē ar ekrāna izmēru: portatīvie datori ar ekrānu lielumu lielāku par 12 collām diez vai būs ievietojamas fotogrāfa somā.
Protams, jūsu portatīvajam datoram nav obligāti jāatbilst visām prasībām, jo izvēle ir atkarīga tikai no jūsu uzdevumiem. Ja portatīvais dators ir domāts aizvietot HDD, ir vērts ierobežoties ar lētu, kompaktu, bet maz ražot spējīgu ASUS EEE PC, kuru tagad uzskata par populārāko ierīci. Otrādi, ja jūs plānojat pilnīgi atteikties no galda PC, ir nepieciešams meklēt modeļus ar 17 collu matricu un iespēju pielikt klāt uzreiz divus cietos diskus (piemēram, Lenovo Y710).

Matrica

Pēdējā laikā parādījās profesionālie šķidro kristālu monitori, kuri nav sliktāki par CRT (Cathode Ray Tube) monitoriem profesionālam darbam ar krāsu (EIZO CG, NEC Spectra View). Ar portatīvo datoru ekrāniem situācija nav tik optimistiska.
Protams, var pielāgoties pie jebkura ekrāna, un bilžu apstrādes laikā sasniegt daudzmaz pareizo rezultātu, paturot galvā šīs matricas trūkumus.
Noteiktas novirzes krāsu pārraidē tiek novērstas ar monitora kalibrēšanas palīdzību. Kalibrēšana ir nepieciešama pat pašiem dārgākiem modeļiem ar „pareizām” matricām. Parasti, jo labāks monitors, jo vairāk laika aizņem kalibrēšana. Lēta portatīva datora kalibrēšana var būt lietderīga, kaut arī neļaus iegūt precīzu krāsu pārraidi.

Kā izvēlēties „pareizo” portatīvo datoru?

Pārdevēji uz jautājumu par portatīvo datoru kvalitāti var daudz ko teikt: reakcijas īss laiks, platekrāns, „glancēts” virsmas pārklājums, kurš it kā uzlabo kontrastu un pārskata leņķi. Visas šīs sarunas ir domātas, lai slēptu galveno: lielākā daļa ekrānu portatīvos datoros nav domāta profesionālam darbam ar bildēm.

„Glancēta” virsma ir domāta, lai slēptu galvenos mīnusus lētiem ekrāniem, bet tādas tehnoloģijas plusus var pilnā mērā novērtēt filmu skatīšanas laikā. Kas attiecās uz darbu ar bildēm, „glancēta” virsma vēl vairāk samazina kalibrēšanas efektivitāti, stipri atspīd, veido papildus slodzi acīm.

Populāri tagad portatīvie datori ar wide – matrica ir ļoti ērta filmu skatīšanai, bet bildēm – ir diezgan strīdīgs risinājums. Attiecība 2:3 ļauj ar komfortu aplūkot bildes lielākajai daļai ciparu spoguļkameru pilnekrāna režīmā. Laba īpašība pārvēršas trūkumā, ja jūsu kamera fotografē ar pušu attiecību 3:4 vai bibliotēkā ir daudz bildes ar „portretu” orientāciju.
Apskatīsim sīkāk eksistējošo matricu veidus: kuras no tām ir labāk piemērotas darbam ar attēliem, bet kuras nav piemērotas.
Ir tikai trīs tehnoloģiski izstrādātas matricu bāzes – tās atšķīrās ar to, kā ir kārtotas šķidro kristālu molekulas ekrāna matricas iekšā. Katrai tehnoloģijai ir daži „apakš veidi”:
•    TN (Twisted Nematic). Divas labas īpašības — zema pašizmaksa un augsts reakcijas laiks, pateicoties tam TN matricas ir 99% „ofisu” un „sadzīves” ekrānos un portatīvajos datoros. Pateicoties labam reakcijas laikam TN ekrāns ir optimāls dinamiskām spēlēm. Trūkumi: slikta krāsu pārraide (mainās atkarībā no pārskata leņķa, attēlo melno attēlu kā tumši pelēko, zems kontrasts. Mūsdienas ekrānos tiek pielietotas matricas uz TN pilnveidotas tehnoloģijas bāzes: Super Twisted Nematic (STN), Double STN, TN+Film (Twisted Nematic + Optical Compensation Film). Tādās matricas ir samazināti TN matricu trūkumi, daži TN + Film matricu varianti ir pat piemēroti darbam ar bildēm.
•    MVA (Multi-Domain Vertical Alignment). Laba krāsu pārraide un labi pārskatu leņķi, „pareizā” melnā krāsa, labs reakcijas laiks, augsts kontrasts. Kompromisa variants, piemērots darbam ar bildēm. «Uzlaboti» paveidi —Samsung ekrāni uz PVA-matricas bāzes (Patterned Vertical Alignment).
•    IPS (In-Plane Switching). Labākā krāsu pārraide (zem dažādiem pārskata leņķiem), piesātināta melna krāsa. Maza reakcijas laika dēļ nav piemērots mūsdienu spēlēm. Vidējs kontrasts. Šis rādītājs ir uzlabots ekrānos ar Super IPS, A-IPS matricu. Ekrānam uz IPS matricām ir raksturīga pazīme: ja skatīties zem liela leņķa no sāna, izslēgtam ekrānam ir tumši violeta nokrāsa.
Matricas apgaismošanai lieto, parasti luminiscējošas lampas ar aukstu katodu (CCFL). Pēdējā laikā sāk parādīties modeļi ar gaismu diožu apgaismojumu, kuri nodrošina daudz plašāku krāsu aptveri. Parasti, tie ir profesionālie monitori (NEC SpectraView Reference 21, Samsung XL20), bet ir sastopami tādi ekrāni arī portatīvajos datoros (piemēram, MacBook Pro).

Konkrētie modeļi

Neskatoties uz patiesi lielu portatīvo datoru izvēli, piemērotus pilnvērtīgam darbam ar bildēm (bez pieslēgšanas ārējam monitoram) var saskaitīt uz pirkstiem. Tie maksā jūtami dārgāk, bet cena nav to raksturīgākā pazīme: lielākai daļai „imidža” dārgo portatīvo datoru, ieskaitot variantus no Sony un Apple ir ekrāni uz TN+Film matricu bāzes ar uzlabotiem raksturojumiem. Jaunie portatīvo datoru modeļi vispār netiek aprīkoti ar IPS matricām, izņemot dažus modeļus ar sensoru ekrānu. Nav brīnums, ka daudzi fotogrāfi lieto iepriekšējās paaudzes portatīvos datorus.
„Parastās” IPS matricas portatīviem datoriem ir noņemtas to ražotnes augsto pašizmaksu un esošo tendenču dēļ.
Viegli varam saskatīt, kā TN matricas labās īpašības viegli pārsver tās trūkumus, pat ja dārgo profesionālo segmentu ražotāji tādi kā Sony un Apple, dod priekšroku šai tehnoloģijai. Tipisks nevienzīmīgs tirgus evolūcijas piemērs — MacBook Pro. Apple profesionālam portatīvajam datoram platformāta ekrāns, kurš ir izveidots uz TN+Film matricas bāzes, diagonāle 15,4” (1440 x 900) vai 17” (1680 x 1050). Inženieriem izdevās novērst TN tehnoloģijas galvenos trūkumus. Gaismu diodes apgaismojums veicina krāsu aptveres paplašināšanu un samazina portatīvā datora masu. Atšķirībā no „budžeta” MacBook, profesionālam portatīvajam datoram Apple ekrānam ir parastā virsma (nav„glancēta”). Salīdzinājumā ar MacBook acīm redzama atšķirība MacBook Pro krāsu pārraides kvalitātē, ko var redzēt zem jebkuriem leņķiem.
« Komplektācija» atbilst nosaukumam: procesors Core 2 Duo (2,4 vai 2,5 GHz), 2 Gb operatīvā atmiņa parastā komplektācijā, cietais disks uz 200 vai 250 Gb, iebūvēts DVD-RW (atbalsta ierakstīšanu uz dubulta slāņu matricām). Portu salikums: divi FireWire porti, divi vai trīs USB 2.0 porti (trīs — modifikācijā ar 17” ekrānu), DVI-izeja (VGA adapteris komplektā). Neatkarīgi no modifikācijas MacBook ir standarts tīkla RJ-45 spraudnim ar Gigabit Ethernet atbalstu, atbalsta datu pārraidi ar Bluetooth 2.0. palīdzību. AirPort Extreme modulis ļauj pieslēgties Wi-Fi-standarta IEEE 802.11a/b/g tīkliem.
MacBook sirds — Mac OS X Leopard/Lion operētājsistēma, kura būtiski pārspēj Windows 7/Vista/XP sistēmas, jo ar to ir ērtāk strādāt ar bildēm. Jaudīgā videokarte Mac OS X vidē uzņem sevī slodzes daļu par divdimensiju grafikas apstrādi. Ja jūs uzskatiet, ka Mac OS X vide ir pārāk „glamūra” un ir pārslogota ar funkcijām, tad ar iebūvētās Leopard/Lion sistēmā BootCamp utilītas palīdzību var uzstādīt Win XP/Vista/7. Lietojot BootCamp, operētājsistēma tiek izvēlēta ielādēšanas momentā.

Secinājumi

Viegli pamanīt, ka portatīvo datoru, kuri ir piemēroti mums no ražotspējas viedokļa, ir diezgan daudz. Ja aizvērt acis uz ekrāna tipu un pārējiem „sīkumiem”, var iegādāties portatīvo datoru bildēm par pavisam nelielu naudu. Galvenais jautājums: cik jums ir svarīgi, lai ekrāns pareizi atspoguļotu krāsas?
Ja jūs lietojāt portatīvo datoru, galvenokārt, failu glabāšanai, var ierobežot variantus ar ekrānu uz vienas no „uzlabotām” TN matricām, pievēršot uzmanību ierīces kompaktumam, ekrāna izšķirtspējai, cietā diska apjomam un portu daudzumam. Ja būs nepieciešams, tādu portatīvo datoru varēsiet pieslēgt profesionālam ekrānam un veikt nepieciešamos darbus ar attēliem. Tāpēc „komplektācijai” tajā ir jābūt ātrdarbīgai. Nav jāieciklējās uz ekrāna frekvenci, kura uz divkodolu arhitektūru maz ko ietekmē. Daudz svarīgāk ir operatīvās atmiņas apjoms un cietā diska ātrums. Lai sasniegtu optimālo ražotspēju, operatīvo atmiņu būs jāpiepērk (4 Gb – nav maksimums). Ļoti jūtīgu ieguldījumu ražotspējā darbā ar attēliem izdara cietā diska maiņa uz daudz ražot spējīgāku (Hitachi vai Seagate 7200 sēriju).
Daudz grūtāk atrast atbilstošo variantu, ja tiek paredzēta nopietna bilžu apstrāde tieši filmēšanas vietā, kā arī to demonstrēšana izvēlīgam pasūtītājam. Kompromisa risinājums diez vai varēs jūs apmierināt. Paliek meklēt atbilstošu portatīvo datoru ar IPS matricu komisiju veikalos (neskatoties uz savu vecumu, tam nav obligāti jābūt kompaktam un klusam). Protams, „pareizāk” izvēlēties vienu no Lenovo vai HP, kuri atbilst mūsdienas prasībām pēc kompaktuma un ražotspējas.  Ir trešais, pats vienkāršākais un izplatītākais variants – MacBook un Sony dārgi portatīvie datori, kuros TN tehnoloģija ir izstrādāta līdz galam pateicoties dažādiem aparātu paņēmieniem.

LEAVE A REPLY

You must be logged in to post a comment.