Nakts fotogrāfija

  • Posted in Blogs |
  • May 13, 2012

Fotogrāfijas, kuras tiek taisītas vakarā vai nakts laikā, izskatās neparasti: mēness un elektrisko lampu gaisma pārvērš ainavu. Fotogrāfam atliek tikai mākslinieciski un tehniski pareizi to piefiksēt. Fotogrāfija tiek veidota, kad uz kameras gaismjūtīgā elementa nokļūst nepieciešamais gaismas daudzums, tāpēc vakarā un naktī, kad ir slikts apgaismojums fotografēšanas noteikumi mainās. Izklāstītais šajā rakstā materiāls ir domāts fotogrāfam, kurš ir pazīstams ar ekspozīcijas pamatiem un savas kameras funkcionalitāti un visi ieteikumi ir tam nolūkam, lai mēs iegūtu ne vienkārši skaistu, bet tehniski pareizu kadru.

Sagatavošanās fotografēšanai.

Sagatavošanās – ir svarīga izbraukuma fotografēšanas daļa. Slikta apgaismojuma apstākļos ir sarežģīti uztaisīt kontrastainu kadru, lai izvairītos no nekontrastaina kadra, izņemot visu pārējo jālieto statīvs.

Statīva trijkājis atbild par stabilitāti, galva – par orientāciju un kameras stiprinājumu. Pilnīgais statīvs vai trijkājis var būt metālisks vai plastmasas. Plastmasa ir viegla un lēta, bet slikti fiksē kameru, trausla un nestabila vējā un pat viegla svārstīšanās ilgi turpinās. Metāliskā konstrukcija ir dārgāka un smagāka, bet izturīgāka un stabilāka. Var sastapt statīvus – karbona trijkājus: tiem ir viegls karbona karkass kurš atbilst metālisko detaļu izturībai, kur apvienotas labākās plastmasas un metālisko modeļu īpašības.

Profesionāliem statīviem ir maināmās galviņas – universālās un specializētās (piemēram, lai filmētu horizontālās un vertikālās panorāmas, makro filmēšanai). Tās atšķīrās ar kameras stāvokļa regulēšanas veidu un vienkāršību. Piemēram, lodveida galva, kur pamatu sastāda sfēra, slēgta skrūvspīlēs, ir ērta filmēšanai, kad kamera visu laiku virzās dažās plaknēs. Tā nodrošina fotoaparāta vieglu un precīzu pārvietošanu un fiksējas visos slīpuma leņķos.Trīskoordināšu galviņai ir atsevišķas regulēšanas sviras katrai no trim plaknēm. Panorāmas galvas galvenā atšķirība no citām – kameras griešanas iespēja ar griešanas centru objektīva mezgla punktā. Tas nozīmē, ka griešana notiek apkārt punktam, kurā saiet gaismas plūsmas, pirms nokļūšanas uz gaismjūtīgā kameras elementa. Ja būs nepieciešams nofotografēt panorāmu, kura sastāv no dažām rindām, tiek lietotas panorāmu galvas ar iespēju virzīt fotoaparātu augšā un lejā – līdz zenītam (vertikāli augšā, +90° no horizonta) un nadīram (vertikāli lejā, –90° no horizonta).

Ir jāatceras, ka ir daži stāvokļi, kuros statīvs ir maksimāli stabils. Uzstādīšanas laikā ir plati jāizvieto statīva kājas, lai pārvietot smaguma centru zemāk, un ja to ļaus fotografēšanas uzdevumi, necelt augsti galvu.

Fotografēšanā garā aizture, pat spiediens uz nolaišanas taustiņa var novest līdz nelielām kameras vibrācijām un var sabojāt kadru. Pēc iespējas, uzlieciet aizvaru iedarbes aiztures režīmu uz 2, 5 vai 10 sekundēm vai lietojiet tālvadības pulti. Ja jūs fotografēsiet aukstā laikā, ielādējiet akumulatoru līdz galam un paņemiet rezerves. Atcerieties, ka aukstumā akumulatori izlādējās ātrāk.

Fotografēšana

Par nakts fotografēšanu sauc ne tikai fotografēšanu naktī, bet arī saulrietā. Saulriets turpinās aptuveni stundu, tāpēc ir nepieciešams iepriekš ieplānot filmēšanas vietu un atnākt minimums uz pusstundu agrāk pirms tā sākuma. Šīs laiks ir nepieciešams, lai izvēlētos rakursu un konfigurētu kameru.

Konfigurēt precīzu balto balansu nakts filmēšanā ir diezgan grūti. Kad tiek mainīta kompozīcija, mainās arī apgaismojuma avoti, kuru daudzveidīgums pilsētā var stipri nomainīt krāsu temperatūru. Mūsu gadījumā vislabāk atstāt balto balansu automātiskā režīmā. Fotografēšana RAW formātā ļaus iegūt oriģinālo failu, ar kuru var daudzkārt strādāt, nemainot ciparu negatīvu: labot balto balansu, veikt ekspozīcijas kompensāciju.

Gala rezultāts ir atkarīgs no izvēlētas ekspozīcijas mērīšanas metodes. Matricu mērīšana nosaka ekspozīcijas parametrus uz datu bāzes, kuri tiek iegūti no visām kadra zonām, tas lieliski der fotografēšanai vienmērīgi apgaismotiem sižetiem. Centra metode – ļauj veikt mērījumu visā kadra platībā, bet mērījumu pamatdaļa ir koncentrēta kadra centrā apļa robežās ar diametru 8-10 mm, kurš attēlojās skata meklētājā. Doto mērījumu metodi labāk lietot gadījumā, kad kadrā nokļūst ļoti spilgts gaismas avots un jums ir nepieciešams noteikt ekspozīciju bez tās dalības. Punktu metode ekspozīcijas noteikšanai nolasa informāciju no punkta ar izmēru 1-2 % no kadra platības, kurš atrodas kārtējas fokusēšanas zonas centrā.

Tātad, kad ir vienmērīgs apgaismojums tiek lietota matricu ekspozīcijas mērīšana, bet sarežģītos apstākļos – centra vai punkta.

Nav vēlams pacelt ISO lielumu augstāk par 400. Jo augstāks ir jūtīgums, jo vairāk fotogrāfijā būs ciparu trokšņu. Lielākajai spoguļu kameru daļai ISO400 līmenis dod pieņemamu monitoram un vēl vairāk drukāšanas kvalitāti. Daudz lielākie lielumi, parasti, noved līdz straujai attēla kvalitātes zušanai.

Bieži nepietiekama apgaismojuma apstākļos rodas problēma ar fokusēšanu. Skaidrām fotogrāfijām ir jācenšas fokusēties uz kontrasta vai labi apgaismota objekta. Piemēram, pēc ceļa sadalošās līnijas vai spilgtiem ēkas logiem. Galvenais nefokusēties viendabīgā objektā (pelēka siena, debesis vai asfalts).

Darbs ar aizturi – tas ir vissvarīgākais nakts fotografēšanas moments. Salīdzinoši īsas aiztures (1/30 – 2 sekundes) uzsver objektu kustību, izsmērējot tos statiskā, skaidrā fonā. Aiztures garākas par 2 sekundēm jau citādi rāda kustību: kustīgie transportlīdzekļi nav redzami, lukturu gaisma pārvēršas gaismu joslās, ātri ejošie cilvēki neattēlojās fotogrāfijā. Ja jūsu galvenais mērķis ir uzsvērt akcentu uz kustību, vislabāk fotografēt aiztures prioritātes režīmā. Ja jūs fotografējiet ainavu, lietojiet diafragmas prioritātes režīmu, lai būtu iespēja ietekmēt kontrasta dziļumu.

Darbs ar gaismu

Nakts fotografēšanā zibspuldze nevar vienmērīgi apgaismot visu kadru, bet ar tās palīdzību var izdalīt un izveidot par statisku kustīgo objektu. Uzstādiet sinhronizāciju pēc aizmugures aizkara – zibspuldze dod impulsu kadra eksponēšanas beigās, pateicoties kam objekts būs pietiekami apgaismots, bet tajā pašā laikā viņa kustība būs uzsvērta ar izplūdušo attēlu ne pirms, bet pēc.

Nepietiekamo apgaismojumu apstākļos gaisma kļūst par instrumentu. Lietojot lukturi, jūs varat dozēt gaismas daudzumu, kas nokļūst uz priekšmetu, ar to pašu izdalot to vidē. Šo metodi sauc par gaismas otu. Nostiprinot kameru uz statīva, paņemiet lukturi, uzstādiet aizturi 30 sekundes vai Bulb(šajā režīma aizslēgspaliek atvērts uz nenoteiktu laika periodu) un kadra eksponēšanas laikā vienmērīgi apgaismojiet objekta daļas, kuras jūs vēlaties uzsvērt. Šī metode prasa uzmanīgumu un treniņus.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bulbrežīmam ir viena būtiska priekšrocība — lietojot to, jūs varat fotografēt nakts negaisus. Tam nolūkam ir nepieciešams uzlikt aizturi šajā režīmā un fokusēt objektīvu uz bezgalību. Diafragmu ir jāpiemeklē ar apstākļu ņemšanu vērā: piemēram, kad jūs noķersiet kadrā negaisu, tā padarīs jūsu fotogrāfiju gaišāku. Tajā pašā laikā, labāk lietot objektīvu ar fokusa attālumu 28 mm, jo tas ir ērts ne tikai ar platleņķi, bet arī ar lielo spilgtuma dziļumu. Atcerieties, ka negaisa laikā fotografēšanā ir jāievēro piesardzība: nedrīkst stāvēt ar statīvu atklātā laukā. Bīstami atrasties blakus augstam kokam, tornim vai elektropadeves līnijai.

Bieži garas aiztures laikā, kadrā nokļūst svešs gaismas avots. Piemēram, transportlīdzekļu kustības fotografēšanā, eksponēšanas laikā iedegās sarkanā gaisma, un mašīnas apstājās. Tad kadrā parādās gaismu plankumi tur, kur transportlīdzekļi bija nekustīgi un to kontūras kļūst redzamas. Lai izvairīties no tā, lietojiet nelielu melna papīra gabalu, ar kuru var uz laiku aizsegt objektīvu. Ar to palīdzību var izveidot kadru ar multiekspozīciju. Ja uguņošanas laikā pārmaiņus aizsegt un atvērt objektīvu, sanāks kadrs ar vairākkārtīgām salūta zalvēm.

 

ONE COMMENT

  1. Raimonds

    reals apraksts, isteniiba loti bija interesanti palasiit jo no manas fotograafesanas pieredzes nakts ainavas vel neesmu meginajis bildet =] likaas interesanti tas ka transportalidzeklju un cilveku kustiibu neietekmee kopeja bilde , vienigi tad kad tie apstajas un ir spilgi foonaa,, hmm likaas ka jebkurs kustigs objekts paliek kadraa izpludusa veidaa un jabildee loti velass stundas kad neviena nav uz ielas,, redz busu kluudijies =]]] atliek meeginaat…

    paldies par pamacosu rakstu

LEAVE A REPLY

You must be logged in to post a comment.