Kas ir laulības gredzens?
Laulības gredzeni tradicionāli tiek veidoti no zelta vai sudraba. Tos pieņemts nēsāt uz labās vai kreisās rokas zeltneša. Laulības gredzens ir laulības saišu simbols, kuru laulātie nēsā kā savstarpējās uzticības pierādījumu
Laulības gredzeni psihologa skatījumā
Psihologi uzskata, ka laulības gredzens un tā dizains ir tieši saistīts ar to, kā veidojas laulības dzīve. Šaurs, klasisks 2-4 mm plats gredzens liecina par apmierinātību ar partneri. Ja cilvēks nēsā šauru laulības gredzenu, viņam nav tieksmes meklēt seksuālus sakarus ārpusē, un visdrīzākais, viņa laulība būs ilglaicīga. Taču jāuzmanās, lai nākotnē laulāto attiecībās neiezogas rutīna. Plats un biezs laulības gredzens (platāks par 4 mm) liecina par pārliecības trūkumu attiecību stabilitātē. Nēsātāji it kā grib sevi pasargāt no iespējamās šķiršanās. Laulības gredzeni ar dažādiem izskaistinājumiem – gravējumiem, rievām, vijumiem, briljantiem, utt, liecina par nēsātāja neapzinātu tieksmi pēc piesātinātākām, spilgtākām attiecībām, nekā viņam ir tagad. Iespējams arī, ka kaisles un mīlestības šajā laulībā nepietiks ilgam laikam, un tuvā nākotnē laulības dzīve partneriem kļūs garlaicīga.
Laulības gredzeni-kad un kur aizsākās to mīšanas tradīcija?
Mūsdienās laulības ceremonija nav iedomājama bez gredzenu apmaiņas. Jau senos laikos ļaudis vēlējušies īpaši izcelt savu piederību viens otram. Senajos laikos par tādu kā savstarpējas piederības zīmi senajiem cilvēkiem kalpojusi savītu zāles stiebru apsiešana ap līgavas un līgavaiņa plaukstu locītavām vai kājām. Vēlāk par šādu zīmi kļuvis gredzens. Tie tika darināti no visa, kas bija pa rokai –no kaņepājiem, niedrēm, graudzālēm un citiem dabas materiāliem. Tika arī uzskatīts, ka šādi gredzeni pasargās to nēsātāju no nāves. Tradīcija mīt gredzenus laulību ceremonijās nākusi no senās Ēģiptes- kā uzticības, mīlestības un nesagraujamas savienības ķīla. Laulības gredzenu, kas reiz uzvilkts pirkstā, nost vairs neņēma. Kristīgā reliģija pārņēma un kanonizēja šo tradīciju, un kopš tiem laikiem mainīšanās ar gredzeniem kļuvusi par laulības ceremonijas neatņemamu sastāvdaļu.
Ko simbolizē laulības gredzens?
• Riņķis – apaļa forma bez sākuma un beigām – simbolizē bezgalību un mūžīgu mīlestību.
• Cēlmetāls – šķīstības un nevainības simbols.
Kādi laulības gredzeni ir modē mūsdienās?
Arī mūsdienās laulības gredzens ir saglabājis savu sākotnējo simbolisko nozīmi, taču tā dizains vairāku gadsimtu laikā ir piedzīvojis būtiskas izmaiņas. Laulības gredzeni agrāk bija ļoti vienkārši, bet mūsdienās jaunie pāri arvien biežāk savam kāzu rituālam izvēlas ekskluzīvus laulības gredzenus, rotātus ar dārgakmeņiem un veidotus no izsmalcinātām cēlmetālu kombinācijām. Laulības gredzeni parasti tiek taisīti no zelta, taču pēdējā laikā arvien populāri kļūst arī citi metāli
Uz kuras rokas pirksta laulību gredzens tiek nēsāts dažādās valstīs?
Labā roka. Centrālās un Austrumeiropas valstīs laulības gredzens parasti tiek nēsāts uz labās rokas zeltneša. Uz šīs rokas pirksta to nēsā arī Čīles, Spānijas, Grieķijas, Indijas un Venecuēlas iedzīvotāji.
Kreisā roka. Uz šīs rokas laulības gredzens tiek nēsāts tādās valstīs kā Kuba, Brazīlija, Francija, Īrija, Kanāda, Meksika, Slovēnija, Zviedrija, ASV, Lielbritānija, Itālija un Turcija.
Laulību gredzens un ar to saistītie ticējumi un paražas
Laulības gredzenu tradīcija paredz divus gredzenus: laulības un saderināšanās.
Derību jeb saderināšanās gredzeni. Gredzens, ko līgavainis dāvina savai nākamajai līgavai. Šo rotu pieņemts dāvināt saderināšanās laikā. Saderināšanās gredzenu līgava nēsā uz labās rokas zeltneša līdz pat kāzu dienai. Kāzu dienā, altāra priekšā uz šī paša pirksta līgavai tiek uzvilkts laulību gredzens. Pēc kāzām šie abi gredzeni tiek nēsāti uz viena pirksta, vai arī tiek atstāts tikai laulības gredzens.
Vairāku gadsimtu garumā laulības gredzens ir ticis apveltīts ar gandrīz vai mistisku spēku –spēju ietekmēt laulātā pāra likteni. Šajā sakarā pastāv vairāki ticējumi:
• Salūzis vai pazudis laulības gredzens – šķiršanās priekšvēstnesis.
• Nedrīkst nevienam dot mērīt savu gredzenu. Tā ir slikta zīme.
• Ja gredzens izkrīt no rokām pirms vai pēc laulāšanas ceremonijas, arī tā ir slikta zīme.
• Vecāki drīkst nodot bērniem savus laulības gredzenus tikai tad, ja viņu ģimenes dzīve bijusi veiksmīga.
• Ja pēc šķiršanās laulības gredzeni tiek nēsāti uz kreisās rokas, tā ir simboliska zīme, ka pretējam dzimumam tiek dota „zaļā gaisma”.
Laulības gredzens un veselība
Vai jūs zināt, kas ir akupunktūra jeb adatu terapija? Tad jums vajadzētu zināt, ka šī metode balstās uz to, ka uz cilvēka ķermeņa ir īpaši bioloģiski aktīvi punkti, kuru kairināšana, piemēram, adatas dūriens, rada spēcīgu ietekmi uz cilvēka organismu.
Īpaši daudz tādu punktu ir uz ausu ļipiņām, pirkstiem, plaukstām un pēdām. Uz rokas elkoņa vien ir vairāk kā 400 aktīvu punktu. Katrs atbildīgs par kādu no organisma funkcijām, piemēram, par sirds, aknu un kuņģa darbību.
Punkti, kas atrodas uz zeltneša, ir atbildīgi par organisma endokrīnās sistēmas darbību, mugurkaula krustu zonu un pat par asinsvadu tonusu gurnu rajonā. Īsāk sakot, par tiem orgāniem, kas nosaka mūsu seksuālo dzīvi.
Vienkāršais zelta gredzentiņš pastāvīgi iedarbojas uz vajadzīgajiem punktiem, maigi tos kairinot,un tādā veidā veicinot seksuālo aktivitāti ne sliktāk kā Viagra.
Pastāv uzskats, ka uz sievietēm gredzens ir spējīgs atstāt liktenīgu iespaidu. Esot bijuši gadījumi, kad neauglīgas sievietes spējušas palikt stāvoklī pēc tam, kad pārstājušas nēsāt laulības gredzenu.
Zinātnieki pierādījuši, ka šaura gredzena nēsāšana uz rādītājpirksta var radīt osteohondrozi un radikulītu. Vidējā pirksta saspiešana draud ar aterosklerozi un hipertoniju, bet ilgstošs spiediens mazā pirkstiņa apvidū var novest līdz divpadsmitpirkstu zarnas pataloģijai.
Kāpēc gravēt gredzenus?
Viens no jaunā pāra ievērojamākajiem notikumiem ir kopīga laulību gredzenu izvēlēšanās. Gredzens ir noturīgas un nemirstīgas mīlestības simbols, kas apliecina atzīšanos mīlestībā vienam pret otru. Daudzi pāri vēlas gredzenu apmaiņu padarīt vēl intīmāku un personiskāku,iegravējot gredzenos laulātā drauga vārdu,kāzu datumu vai kādu personiska rakstura tekstu.
Ir vairāki iemesli, kāpēc tiek gravēti laulību gredzeni. Piemēram, tas ir lielisks veids, kā parādīt solidaritāti jaunajam dzīvesbiedram. Tas var būt jūsu jūtu izteiksmes līdzeklis, iegravējot, piemēram, jaukākos vārdus, ko esat viens otram teikuši. Laulību gredzenu gravējumi sniegs jums jaukas un ilgas atmiņas par mirkli, kad divas sirdis apvienojās vienā veselā – miesā, domās un garā. Neaizmirstiet, ka laulības gredzenu gravēšana ir šim notikumam atbilstoša tradīcija, kas nepazudīs vēl daudzus gadu simteņus.Un visbeidzot- iegravējot personisku tekstu savos laulību gredzenos,jums radīsies apziņa, ka jaunie laulību gredzeni radīti tikai jums.
Gravēšana-vēsture un tradīcijas. Saskaņā ar senu tradīciju, laulību gredzens ir pēdējais no dāvanām, kas seko pēc saderināšanās gredzena, kas simbolizēja rūpes un aplidošanu.Visticamāk,ka gravēšanas tradīcijas ir aizsākušās sensenos laikos mūsdienu Eiropas teritorijā, kur līgavaiņa vārds un svinību datums bija ģimenes simbols.
avots: sudrabanams.lv