Kas ir Krop faktors?

  • Posted in Blogs |
  • February 10, 2013

1

Krop (crop) faktors ir koeficienta attiecība starp 35mm (FF-full frame) formāta kadru un kameras matricu (Cf= diagonāle 35mm~43,3mm / matricas diagonāle). Izmantojot krop faktoru var noteikt ekvivalento fokusa attālumu jūsu objektīvam un salīdzināt dažādu spoguļkameru lēcas.

Neskatoties uz to, ka šis termins izklausās sarežģīti, patiesībā ir diezgan vienkāršs, un es uzskatu ka krop faktors ir viens no terminiem fotogrāfijā kurš būtu jāsaprot katram fotomīlim, saprotot šo faktoru jums būs vieglāk iegādāties jaunu bodiju un vieglāk veikt jaunas lēcas iegādi.

Objektīvs projicē apļveida attēlu uz fiksēta kameras elementa. Katram atsevišķam objektīvam šis attēls būs pastāvīgs, neatkarīgi no tā ar kādu kameru objektīvs tiek izmantots. Kad projicējamais attēls nokļūst uz filmiņas vai matricas, tikai noteiktā attēla daļa tiek fiksēta.

2

Līdz parādījās digitālās kameras, tika izmantotas fotokameru lentiņas 35mm izmērā. Tas nozīmē ka kameras fiksēja vienādu daļu projicējamā attēla un fotogrāfija, kuru deva konkrēts objektīvs bija pastāvīgs.

Digitālās kameras uzbūvētas sarežģītāk. Filmiņa aizstāta ar matricu, kas parasti ir mazāka nekā 35mm kadra formāts. Tā kā matrica ir fiziski mazāka, līdz ar to tā paņem mazāko daļu projicējamā attēla, rezultātā faktiski samazinās objektīva redzes leņķis.

cropFactors

 

Krop faktors ir ļoti svarīgs. Bet kā tas ietekmē uz attēlu? Kas jāzina pērkot objektīvu vai kameru?

Reizinot objektīva fokusa attālumu uz krop faktora vērtību, jūs iegūsiet ekvivalentu fokusa attālumu, kas nosaka skata leņķi objektīvā, līdzīgs tam, kas varētu būt filmu kameras 35mm formātā. Tieši tāpēc krop faktoru, sauc arī par fokusa attāluma reizinātāju (FLM).

Piemēram, 50mm objektīvs kas uzskrūvēts kamerai ar krop sensoru kas vienāds ar 1.5 dos akvivalentu fokusēšanas attālumu 50 milimetros t.i. 50 x 1.5 = 75. Tādā veidā izmantojot 75mm objektīvu ar FF 35mm kameru mēs iegūsim analogu skatu leņķi.

crop-vs-full

Zemāk norādītajā tabulā norādīti ekvivalentie fokusa attālumi izplatītākajiem fokusa attālumiem un krop faktoriem.

tabl

LEAVE A REPLY

You must be logged in to post a comment.