Kas ir asuma dziļums? (DOF)

  • Posted in Blogs |
  • July 4, 2012

Asuma dziļums (DOF- Depht of field) ir fotogrāfijas termins, kas attiecas uz pietiekami asa fokusa apgabalu faktiskā fokusa punkta priekšā un aizmugurē. Citiem vārdiem, fokusējot konkrētu punktu, daži apgabali šī punkta priekšā un aizmugurē ir asi. Šo apgabalu sauc par asuma dziļumu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šajā vienkāršajā attēlā ir redzams, ka ar kameru tiek fokusēts pa vidu esošais objekts (3 m). Gan persona objekta priekšā (2 m attālumā), gan persona aiz objekta (4,8 m) ir redzamas pietiekami asi. Tomēr personas pašā priekšā un pašā aizmugurē izskatās izplūdušas. Šajā gadījumā asuma dziļums ir no 2 m līdz 4,8 m.


Asuma dziļumu nosaka vairāki faktori. Pirmais no tiem ir objektīva apertūras atvērums jeb ƒ/solis. Apertūras atvērums ir maināma lieluma atvere, pa kuru kamerā iekļūst gaisma. Jo lielāka ir atvere, jo vairāk gaismas iekļūst. Jo mazāka ir atvere, jo mazāk gaismas iekļūst. Atveres lielums nosaka arī asuma dziļuma apjomu. Jo lielāka ir atvere, jo mazāks ir asuma dziļums. Jo mazāka ir atvere, jo lielāks ir asuma dziļums. Tālāk ir norādīti standarta ƒ/soļi.


Tālāk esošajās fotogrāfijās ir redzams, kā attālums no objekta (apvienojumā ar dažādiem apertūras atvērumiem) maina asuma dziļumu. Pievērsiet uzmanību, cik izplūdušas izskatās kameras pašā priekšā un aizmugurē (fotografēts ar soli ƒ/2) un cik asi tās ir redzamas apakšējā fotogrāfijā (fotografēts ar soli līdz ƒ/11). 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzņemot radošas fotogrāfijas, ir svarīgi izmantot dziļuma asumu. Izmantojot ļoti mazu asuma dziļumu, var izolēt vienu objektu no maiga, izplūduša fona. Izmantojot mazu apertūras atvērumu, piemēram, soli ƒ/11, fokusā nokļūst gan priekšplāna, gan fona objekti. To var izmantot, lai attēlotu objektu attiecību. Arī izmantotais objektīvs ietekmē asuma dziļumu. Telefoto objektīvam (tostarp tālummaiņas objektīva telefoto iestatījumam) ir mazāks asuma dziļums nekā standarta 50 mm objektīvam, savukārt platleņķa objektīvam ir lielāks asuma dziļums nekā standarta 50 mm objektīvam, ja tiek izmantots tas pats apertūras atvēruma iestatījums.
Asuma dziļuma vadība vienobjektīva spoguļkamerā (piemēram, Nikon D5100 vai D7000 vienobjektīva spoguļkamerā) ir vienkārša. Vienobjektīva spoguļkamerām izmantojamiem maināmajiem Nikon objektīviem parasti ir plašs pielāgojamo ƒ/soļu klāsts, līdz ar to fotogrāfiem ir pieejama pilna vadība. Kompaktajām kamerām to dizaina dēļ parasti nav tik plaša apertūras atvērumu izvēle vai iespēja manuāli regulēt apertūras atvērumu. Tajās var iegūt zināmu vadību, tomēr tās nav vienkāršas un nav tādā pašā līmenī kā vienobjektīva spoguļkamerās. Dažās COOLPIX kamerās ir pieejams apertūras prioritātes režīms, kuru lietotājs var izmantot, lai izvēlētos kamerā lietoto apertūras atvērumu.  Ja COOLPIX kamerā nav šīs opcijas, daudzās kamerās ir sižeta režīmi, kuriem ir ieprogrammēts mazs asuma dziļums (portreta sižeta režīmā tiek izolēts objekts) vai maksimālais asuma dziļums (ainavas sižeta režīmā). Šos sižetu režīmus lietotājs var izmantot, lai noteiktā mērā regulētu attēla asuma dziļumu.

2 COMMENTS

  1. Reini, bildes uzliec “Lightbox” režīmā 🙂

  2. vispār bez linka bija jaabuut, noslinkoju!

LEAVE A REPLY

You must be logged in to post a comment.