Kādu fotokameru man pirkt?

  • Posted in Blogs |
  • January 9, 2012

Daudzi cilvēki man bieži uzdod šo jautājumu. Un tas ir saprotams, jo mūsdienās ir pieejami tik daudz dažādu aparātu kad no plašā klāsta vien var sareibt galva. Uz konsultantu palīdzību ne vienmēr var paļauties, jo bieži vien veikala interesēs ir pārdod Tev nevis to labāko un kas Tev ir vajadzīgs, bet kā saka kārtīgi „iesmērēt” to ko nepērk nekur citur. Kā sevi pasargāt no šādām situācijām un zināt konkrēti ko Tev vajag? Centīšos šī raksta laikā pēc iespējas īsāk un konkrētāk aprakstīt visas tās lietas, kas būtu jāņem vērā izvēloties jaunu fotoaparātu.

Filma pret Digitālajiem!
Noteikti vajadzētu izdomāt vai Tu vēlies fotografēt uz fotofilmām vai ar digitālajiem aparātiem. Digitālie aparāti ir labāki, lai iemācītos fotografēt, jo Tu skaidri redzi ko Tu iegūsti uzreiz. Takā es neesmu īpaši pacietīgs cilvēks es pats fotografēju ekskluzīvi tikai digitāli. Filmas maksā naudu, filmu attīstīšana maksā naudu un aizņem laiku un rezultātā Tu tāpat nezini ko Tu esi dabūjis, jo tas viss ir vainu jāskenē, vainu jātaisa kontrolkopijas. Bet daudzi cilvēki saka, kad filma disciplinē un iemāca taupīt kadrus, un lietot tikai tad, kad vajag. Cik cilvēku tik uzskatu! Tātad lielos vilcienos bilde ir sekojoša. Ja nopirksi digitālo fotoaparātu, tad Tev būs jānopērk tikai vēl dators ar daudz atmiņu. Ja nopirksi filmu kameru, tad būsi priecīgs par to kad filmu kamera ir daudz reižu lētāka nekā digitālais aparāts, bet ik reizi kad aiznesīsi filmiņu attīstīt vai pirkt jaunu, no Tevis noplēsīs naudiņu. Digitālajā visa summa jāiegulda uzreiz, bet filmu jeb tā sauktajā analogajā foto jāiegulda visu laiku. Internetam un visādām tehnoloģijām attīstoties iespējams būtu gudra doma startēt ar digitālo aparātu. Jo visur kur mēs vien ejam, mums prasa digitālu attēlu. Ja vēlies taisīt „mākslu” un drukāt bildes pats ar roku, tad protams, labāk izvēlēties filmu aparātus. Fotopapīram mūžs ir daudz ilgāks nekā uz tintes printera izdrukātai bildei, tāpēc arī daudzi kolekcionāri atdzīst tikai analogo jeb filmu fotogrāfiju.

Kameras tips!
Vai Tu vēlies pirkt spoguļkameru, vai parasto skata meklētāju kameru? Kāda atšķirība?
spoguļkamerā Tu redzi identiski to pašu ko Tu dabūsi uz bildes. Ar skata meklētāju kameru Tev ir jāskatās caur īpašu lodziņu lai redzētu to ko Tu fotografēsi. Digitālajās kompaktajās kamerās Tu skaties uz LCD displeju kameras aizmugurē. Bieži vien tas lodziņš ir ļoti maziņš uztaisīts vai vispār nav. Spoguļkameru lielākais plus ir tāds, kad Tu vari noskrūvēt esošo objektīvu un samainīt uz kādu citu.

Megapikseļi!
Ja esi pavērojis digitālo fotokameru tirgu, tad noteikti esi pamanījis kad megapikseļu skaits ar katru gadu arvien vairāk un vairāk palielinās. Tā ir kā sacensība ražotāju vidū, kurš ieliks viss vairāk. Realitāte ir tāda, kad mums vairāk megapikseļu nemaz nav vajadzīgs. Jo vairāk megapikseļu, jo lielāka izšķirtspēja attēlam ir. Tas nozīmē kad Tu vari izdrukāt lielāku attēlu. Lai, piemēram, draugos (draugiem.lv) ieliktu bildi, mums pilnībā pietiek ar 2 megapikseļu kameru. Bieži vien kad cilvēki šo izdzird, viņi netic, jo kā tas var būt kad pat telefonam ir vairāk pikseļu, bet bilde pēc nekā neizskatās. Tas ir tādēļ kad telefonam ir plastmasas objektīvs, kurš nefokusē un tiem ir slikti sensori, kas padara bildes nekvalitatīvas un graudainas (trokšņainas).
Es iesaku izvēlēties digitālo kameru no 6-12 megapikseļiem.

Baterijas pret Akumulatoru!
Mūsdienās visas mazās elektroierīces nāk kopā ar akumulatoriem, kā piem. mobilie telefoni. Ja pērc parasto digitālo kameru, tad pārliecinies kādas baterijas tas ņem pretim. Ja būsi izbraucis kādā ceļojumā, pēdējais ko Tu gribēsi ir redzēt uzrakstu „BATERY TOO LOW”. Ja tavs fotoaparātiņš ņem pretim AA pirkstiņus, tad nav problēmas, jo tos var nopirkt uz katra stūra. Tādā veidā nevajadzēs iet uz viesnīcu un lādēt savu vienīgo un unikālo akumulatoru. Lādējamās AA baterijas arī ir dabūjamas, takā tas varētu būt vislabākais un izdevīgākais variants nopietnam šūterim!

Auto režīmi pret Manuālajiem!
Kad pērc aparātu noteikti pārliecinies vai tavam noskatītajam aparātam ir manuālie režīmi. Auto režīmi (zaļais, portrets, ainava, sporta) ir labi tikai tad, kad laiks ārā ir labs. Kad fotogrāfē sliktākos apstākļos, tad fotoaparāts apjūk. Manuālie režīmi atļauj pilnīgi brīvu kontroli pār visiem rādītājiem, tādā veidā Tu esi brīvs un vari vien darīt kas vien Tev ienāk prātā. Parasti manuālais režīms ir apzīmēts ar lielo „M” burtu uz režīmu. Av – Canon / P – Nikon (diafragmas prioritāte) un Tv – Canon / S – Nikon (slēdža prioritāte) režīmi arī ir manuālie režīmi un ir ļoti noderīgi. Katram ražotājam ir savi apzīmējumi, takā pārbaudi pirms pērc. Ja vēlies iemācīties nopietni fotografēt, tad bez manuālajiem režīmiem neiztikt.

Kameras izmērs/svars!
Ja esi smalka sieviete vai arī dodies kādā ceļojumā, tad pēdējais ko Tu vēlēsies staipīt līdz ir smaga kamera ar lielu objektīvu. Ne vienmēr izmēros lielākās kameras nodrošina to labāko attēlu. Tāpēc plāno savas vajadzības jau iepriekš. Spoguļkamerām ir nepieciešama atsevišķa mugursoma vai plecu soma. Ja vēlies iejukt pūlī un fotografēt reportāžas stilā un ķert emocijas, tad varbūt laba ideja būtu nopirkt mazāku aparātu un būt neuzkrītošākam. Pēdējo mobilo tālruņu iebūvētās kameras ir diezgan pieņemamas un sniedz kvalitatīvu attēlu. Ja neesi profesionālis, tad varbūt apdomā vai nav labāk paņemt savu budžetu un iztērēt jaunā multimediju telefonā. Tādā veidā Tu dabūsi vairākas ierīces par vienas cenu. Labāk telefons, kurš vienmēr ir līdz, nekā spoguļkamera kas stāv mājās uz plauktiņa noputējusi.

Zoom (pietuvināšana)!
Ir divu veidu zoom`i, par kuriem Tev ir jāzina:
A – optiskais zoom`s
B – digitālais zoom`s
Optiskais zoom`s izmanto optiku, tātad objektīvu un palielina vai pavelk platāku kadru uz optikas rēķina. Digitālais zoom`s ir pilnīgs mēsls un no tā lietošanas ir jāizvairās. Digitālais zoom`s, neko nepalielina, bet samazina attēla izšķirtspēju izgriežot ārā no attēla to vietu uz kuru esat pietuvinājis. Tādā veidā kad atnāc mājas un pārskati bildes, tad tās, kuras esi pietuvinājis izmantojot digitālo zoom`u ir iznākušas daudz nekvalitatīvākas un mazākas izmēros.
Kad pērc savu 20x zoom kameru, tad iepriekš pārliecinies vai digitālais zoom`s nav ieskaitīts jau tajā iekšā.
Spoguļkamerām ši situācija atkrīt, jo Tu vari uzskrūvēt kādu vien objektīvu vēlies, kas sniedz daudz augstāku kvalitāti pār kompaktajām kamerām. Diemžēl labs objektīvs bieži vien maksā vairāk par pašu kameru, takā nav jau īsti jēga nopirkt labu kameru, un uzskrūvēt virsū lētāko objektīvu. Spoguļkameru lietotājiem vēl jāņem vērā tas, kad reportāžas karstumā var bieži sanākt mainīt objektīvus, takā ja esi noskatījis spoguļkameru, tad apdomā vai augstā kvalitāte ir vajadzīgāka nekā pamatīgi dabūt no sievas pa kaklu par iztērēto ģimenes budžetu!

Continuous shooting, fps!
Frames per second (fps) nozīmē cik kadrus sekundē varēsi uzņemt. Diemžēl par šo bonusu būs jāmaksā divtik. Spoguļkamera kura fotogrāfē ar 6 kadriem sekundē būs 2x dārgāka nekā tā kura bliež tikai 3 fps. Ja nopietni esi iecerējis bildēt sportu vai kādus citus dinamiskus sižetus, tad ieteiktu skatīties uz kamerām kurām šis parametrs būtu pēc iespējas augstāks. Tādā veidā ir iespējams atlasīt kurš tieši kadrs Tev patīk viss labāk. Ziepju trauku kamerām šī funkcija parasti ir ļoti slikta un pašas kameras ieslēgšanas laiks arī nav pārāk ātrs.

Digitālie foto formāti!
Pašlaik populāri ir vairāki digitālo bilžu foto formāti. Daži no tiem ir labāki pie datora apstrādes, bet citi pie bilžu glabāšanas, jo neaizņem tik daudz vietas.
Ja Tevi interesē datora apstrāde un Tev patīk visas savas bildes kaut kā „uzlabot” ar Photoshop programmas palīdzību, tad iesaku sameklēt tādu kameru, kurai noteikti ir RAW failu formāts. Pārsvarā visām mūsdienu spoguļkamerām ir šis formāts, bet ziepju traukos tas ir sastopams ļoti reti. Ja vēlies sev ziepju trauku ar RAW formātu, tad iesaku aplūkot firmas Canon (G11. G12) produkciju. Noteikti jāpatur prātā kad RAW formātā bildētas bildes aizņems daudz vairāk vietas uz cietā diska un tās nav iespējams apskatīt vai izdrukāt tūlīt pat pēc nofotografēšanas. Tās vispirms ir jākonvertē par JPG failiem. Tehnoloģija vēl tik tālu nav aizgājusi. Tāpēc daudzi profesionāļi vēl joprojām bildē JPG formātā.

Sensora aizsardzība pret putekļiem!
Ja pirksi spoguļkameru, tad esi gatavs tam faktam kad mainot objektīvus kāds puteklis var ieslīdēt iekšā kamerā un pielipt pie sensora. Sliktā ziņa ir tāda, kad tas tā noteikti arī notiks. Un vēl sliktāka ziņa ir tā, kad tas puteklis būs arī redzams uz bildes kā melns punktiņš. Nemēģini nekādā gadījumā tīrīt pats viņus nost. Labāk uztici to kādam kurš jau to ir darījis iepriekš un zina ko viņš dara. Daudzi kameru ražotāji ir izstrādājuši sistēmas kuras palīdz šos te putekļus dabūt nost no kameras sensora. Tāpēc izspēti vai tavai noskatītai kamerai ir šāda aizsardzība. Par šo sistēmu efektivitāti es nemācēšu komentēt. Ziepju trauku lietotāji var uzelpot, jo kameras korpusā ir noslēgts un nekas uz sensora nostāvēties nevar.

Stabilizācijas motori!
Canon fotoaparātiem šī funkcija saucās IS – image stabilization. Nikonam VR – vibration reduction. Par citiem ražotājiem izpēti pats. Šī funkcija ir ļoti laba un vajadzīga. Spoguļkameru teleobjektīvos tā ir bieži sastopama un aso bilžu skaits jūtami palielināsies. Arī daudzās ziepju trauku kamerās ir iebūvēta šī funkcija. Takā ja pērc kameru ar ļoti lielu zoom`u, tad esi īpaši uzmanīgs un pārprasi vēlreiz pārdevējam vai šai kamerai ir attēla stabilizācija.

Full frame (35mm filmu kamerām)!
Ja esi nolēmis kļūt par profesionālu šūteri, tad Tev vajadzētu izlemt par to vai vari atļauties nopirkt pilnā kadra sensora kameru. Ja vari, tad iesaku to darīt. Ja nevari, tad atrodi bagātu mīļāko vai sponsoru. Šīs kameras īr īpaši labas ar to, kad tās sniedz labāku kvalitāti un kadra malas netiek apgrieztas. Sliktā ziņa ir tā, kad lētākā ir Nikon D700 vai Canon 5D kamera kas maksā virs 1000Ls.

Video!
Kas der visam neder nekam! Taču tehnoloģijas attīstījušās tik tālu, ka video funkcija ir arī profesionālajās kamerās un ļauj uzņemt ļoti augstas izšķirtspējas kvalitatīvu video. Tagad spoguļkameras video uzņemšanas izmanto dažādu reklāmu rullīšu, mūzikas klipu un citu video filmēšanai!

Aksesuāru un objektīvu izvēle!
Pērkot spoguļkameru tam vajadzētu būt noteicošam faktoram. Pirms pērc pārliecinies vai noteiktam ražotājam būs tādas klases un specifikas optika kas Tev ir nepieciešama. Neaizmirsti arī izpētīt tādu aksesuāru klāstu kā zibspuldzes. Salīdzini cenas ar citiem izgatavotājiem un pārliecinies kad pērkot kameru neiekrīti slazdā kur pēc tam par visām pārējām mantiņām nāksies pārmaksāt. Noteikti arī izpēti vai Tev ir iespējas augt ar šo tehniku. Jo ja izlemsi kad ar pašreizējā kamera vairs neatbildīs tavām prasībām, tad vai ir iespēja paņemt ko labāku no šī paša ražotāja nemainot objektīvu un citu aksesuāru arsenālu. Nebūtu prātīgi nopirkt Canonu ar 5 objektīviem un tad pāriet uz Nikon sistēmu jo viņam Canon objektīvi neder. Kompakto kameru īpašnieki var par šo tik daudz nesatraukties, jo kompaktajām kamerām nav paredzēti pārāk daudz aksesuāru, bet noteikti ir jāizpēta tie, kas ir.

Lietota tehnika un neoriģinālie aksesuāri!
Nevajag baidīties no lietotas tehnikas. Ja Tev ir iespēja pārbaudīt to aparātu ko Tu pērc, tad noteikti dari to. Pārliecinies, vai visas skrūves ir vietā. Vai korpusā nav nekādas pazīmes, kad aparāts vai objektīvs ir sists, vai kritis zemē. Pārbaudi vai nekur nekas nečīkst. Esi kā CSI krimināleksperts. Noteikti ja pērc kameru vai fotoaparātu, tad ieliec savu atmiņas karti un uzbildē kādus kadrus izmantojot dažādus iestādījumus un dažādās gaismās. Pēc tam aizej pie sava datora un izpēti bildes lielākā palielinājumā. Noteikti kad runā ar pārdevēju, tad uzzini kāpēc viņš pārdod tieši šo objektīvu vai kameru un būtu labi uzzināt cik nopietni viņš ir lietojis viņu. Kamerai tāpat kā mašīnām ir noskrējiens un jo mazāks, jo labāk. Protams, neaizmirsti pakaulēties par cenu! Ir vēl variants pirkt neoriģinālos izstrādājumus. Piemēram, Sigma, Tamron, Tokina  ražo objektīvus visām lielajām spoguļkameru firmām. Tie parasti ir daudz lētāki. Ja gribi augstāko iespējamo kvalitāti, tad iesaku netaupīt.

Lielais piecinieks!
Ja esi noskatījis fotokameru kuras ražotāji ir Canon, Nikon, Sony, Pentax vai Olympus. Tad problēmām nevajadzētu būt. Šīs firmas ir līderi šajā jomā un tur fotokameru tirgu. Ir arī citas firmas kuras ir ļoti ekskluzīvas, bet takā šis raksts ir domāts vairāk iesācējiem, tad es izvairīšos saukt īpaši specifiskas sistēmas, lai tā jau nejauktu Tev prātu.

Cena!
Noteikti neiztērē visu savu budžetu tikai par kameras korpusu. Es iesaku nopirkt lētāku kameru, bet labāku objektīvu. Noteikti paredzi uz priekšu vai Tev būs vajadzīgs vēl kāds objektīvs, ārējā zibspuldze un statīvs. Ja Tu pirksi kompakto kameru, tad Tev nav jāuztraucas par objektīvu mainīšanu. ~300Ls atzīme pašlaik ir tā robeža kur beidzās kompaktās kameras un sākās spoguļkameras.

Meklē!
Pirms pērc fotoaparātu noteikti atver interneta pārlūku un izpēti kas internetā ir rakstīts. Es neiesaku iet forumos un citiem cilvēkiem prasīt vai šis konkrētais modelis ir labs, jo vienam tas var būt labs, bet otram slikts. Ieraksti meklētājā aparāta marku un modeļa numuru un klāt pieraksti vārdu REVIEW. Un meklētājs atradīs Tev izsmeļošus rakstus par konkrēto izstrādājumu.

Iesaku!
http://www.dxomark.com
http://www.dpreview.com
http://photozone.de
http://snapsort.com
http://www.google.lv

ONE COMMENT

  1. Seksuāli apģērbi

    Labi ieteikumi doti! Ņemšu vērā.


LEAVE A REPLY

You must be logged in to post a comment.