Fotostatīva izvēle

  • Posted in Blogs |
  • February 6, 2012

Noteiktos fotografēšanas apstākļos, labs statīvs var kalpot par svarīgāku faktoru, nekā Jūsu fotoaparāta līmenis, jo sevišķi tad, ja runa ir par panorāmas, ainavu, interjeru vai makro fotografēšanu. Sakarā ar to, ka kameras atjaunojas ievērojami ātrāk, nekā statīvi, pret drauga izvēli uz vienas vai trīs kājām vajadzētu attiekties ļoti nopietni.
Kad nepieciešams statīvs?
Visizplatītākais statīva izmantošanas iemesls — fotografēšana ar lielām ekspozīcijām, no 1/30 līdz vairākām minūtēm vai pat stundām. Ja nav stabilizatora, tad asuma (kontrasta) samazināšanās var rasties arī pie pavisam īsām eksponēšanām, pat pie 1/125. Tam par cēloni var kalpot gan nepārliecinoša kameras uztveršana, gan arī spoguļa klikšķa radītā vibrācija. Šādas vibrācijas nerodas izmantojot kameras, kur spogulis ir nekustīgs vai tā vispār nav. Tas reti notiek ar ciparu fotokameru spoguļiem, ja runa nav par miniatūras variantiem, — jo tāda veida kustēšanās tiek apslāpētas tieši uz masīva aparāta rēķina. Savukārt vidēja formāta spoguļus, tādus, kā, piemēram, Rolleiflex 6001 vai „Киев-60”, vēlams uzstādīt uz statīva pat tad, ja tiek fotografēts pie parastām ekspozīcijām.

Culmann 2800                                                                    Gitzo 1530
Palielinoties fokusa attālumam, samazinās pieļaujamā ekspozīcija, kas ļauj iegūt bildes bez kustībām. Pieļaujamo ekspozīciju var aptuveni noteikt, izmantojot kā saucēju objektīva fokusa attālumu (piemēram, 250 mm — ne ilgāk kā 1/250 sekundes). Bieži vien pat dienas laikā un pie normāla apgaismojuma televika gaismas spēks neļauj nodrošināt nepieciešamo ekspozīciju pat pie īsas ekspozīcijas. Fotografējot, turot fotokameru rokās, maksimālais ekspozīcijas ilgums vienmēr ir ierobežots. Daudzos gadījumos ir bezspēcīgs arī stabilizators, kas iebūvēts matricas stiprinājumā vai objektīvā.
Statīvs ļauj stabili nostiprināt kameru stāvoklī, kādu nevar nodrošināt fotografējot, turot fotokameru rokās (piemēram, augstu virs galvas). Cits statīva izmantošanas iemesls — vietās, kur nevar fotografēt, turot fotokameru rokās, jo tas saistīts ar tās izmēriem vai konstrukciju. Statīvu var lietot jebkurai kamerai, kura uzņem uz lapu lentes. Ar daudziem vidēja formāta spoguļiem vienkārši nav ērti fotografēt, turot fotokameru rokās.

Velbon CX560                                                  Manfrotto 070

Pareizu „kāju” izvēle
Statīvus var iedalīt trīs lielās grupās:

  • Mini statīvi. Vienkāršākie varianti — stubcina, kas ļauj piestiprināt kameru pie galda. Uz galda novietojamie statīvi ar trīs kājām („zirnekļa kājas”) visbiežāk tiek izgatavoti no parastas plastmasas un paredzēti kabatas ciparu fotokamerām. Sastopami arī nopietnāki varianti, kas izgatavoti no metāla un paredzēti spoguļa aparātiem (Rekam RT-D1, Kirk Low Pod).
  • Statīvi ar vienu kāju — monopodi. Tiem ir teleskopiska konstrukcija un parasti noņemama galva. Šādi statīvi tiek plaši izmantots reportāžas uzņemšanai. Tas ļauj samazināt slodzi uz rokām filmēšanas laikā un novērst mikro kustēšanos pie ekspozīcijām, kas īsākas par 1/8 sekundēm.
  • Statīvi ar trīs kājām. Visizplatītākais un efektīvākais statīvu veids, kas tiek piedāvāts ļoti plašā sortimentā. Pastāv pat tādi trīskāju statīvu veidi, kur centrālo stieni ar laukumu kamerai var izmantot kā monopodu (Cullman 2800, 3430).

 

Slick Mini-Digi                                                  Rekam RT-M1                                Slick Lighty Pod III

 

Statīva drošība un stabilitāte atkarīga no daudziem faktoriem. Tomēr praksē pats galvenais faktors ir cena. Lētākie varianti ir līdz $100 no Continent, Rekam, Soligor, Unomat. Parasti, šāda veida statīvu korpuss izpildīts no alumīnija, nenoņemamas galvas — no plastmasas. Tipiski trūkumi — nestabila galva, neliels ražošanas kultūras līmenis. Tomēr pie minimālām iespējām ar kompaktām ciparu kamerām un viegliem spoguļiem var izmantot šādus statīvus. Par $150 var rēķināties ar daudz nopietnāku variantu no Velbon, Manfrotto vai Slik, kas piedāvā izmantot noņemamu galvu. Visdrīzāk, komplektā tiks iekļauta vienkārša galva. Profesionāli statīvi maksā sākot no $250 un parasti tiek piegādāti bez galvas, kuras izvēle tiek uzticēta pašam fotogrāfam.
Statīva galva ir ierīce, kas atbild par pareizi kameras stāvokli telpā. Sastopamas četru veidu galvas: 2D, 3D, bumbas vaida, panorāmas. Lai operatīvi uzstādītu kameru uz statīva galvas, jāizmanto nomaiņas laukumu (Quick Release). Pie laukuma kamera tiek pieskrūvēta ar parastas vītnes palīdzību, bet uz galvas piestiprinās ar ātri noņemama stiprinājuma palīdzību. Noņemamu laukumu izmantošana ir ļoti ērta tad, ja ir vairākas kameras, pie katras no kurām to var iepriekš piestiprināt. Pat tad, ja ir tikai viena kamera, tamlīdzīgi aksesuāri ievērojami atvieglos fotografēšanas procesu (jo sevišķi tas attiecas uz bumbas veida galvām).

 

Manfrotto Geared Head 405                                   Arca Z1                                         Ries A 250

 

Lielākai daļai mūsdienu kamerām ir griezums 1/4”, lai tās varētu uzstādīt uz statīva. Vidēja un liela formāta aparātiem vairāk izplatīts ir griezums 3/8”. Profesionālu statīvu galvas parasti ļauj uzstādīt kameras ar jebkuru griezumu. Savukārt pašas galvas var uzstādīt uz statīva ar griezuma 3/8” palīdzību. Tāpēc, ja runa ir par profesionālu produkciju, tad galvas uzstādīšana no viena ražotāja uz citu statīvu būs ierasta lieta.
Slik un Velbon zīmola i statīvi nav pārāk dārgi un to galvas var savienot ar „kājām”, izmantojot griezumu 1/4”. Ja nesakrīt statīva un galvas vai galvas un kameras griezums, tad var izmantot pāreju.
„Kāju” augstums un konstrukcija
Maksimālais augstums, kādā var pacelt laukumu ar kameru, ir viens no galvenajiem statīva raksturojumiem. Paši izplatītākie ir statīvi ar centrālo stieni, kas tiek izvirzīts uz augšu, lai nodrošinātu maksimālu augstumu. Šāda veida konstrukcija padara statīvu sarežģītā situācijā samērā kompaktu, bet tas ir mazāk stabils, nekā varianti ar nekustīgu centrālo stieni vai vispār bez tā. Pašiem modernākajiem variantiem ir noņemams centrālais stienis un tas ļauj piestiprināt galvu tieši pie statīva ar trīs kājām.
Fotokameras statīva augstums nedrīkst būt pārmērīgs: parastu uzdevumu īstenošanai pietiks ar to, ka statīvs atļaus piestiprināt kameru acu līmenī. Jāatceras, ka drošs statīvs, kas nodrošina darba augstumu apmēram divu metru augstumā, nevar būt viegls, kompakts un lēts.
Par svarīgiem parametriem uzskatāms minimāls darba augstums, kas ļauj nostiprināt statīvu ne pārāk augstu no zemes, kā arī statīva garums saliktā stāvoklī. Jo vairāk teleskopisko „ceļu” ir statīvam, jo tas ir kompaktāks, bet tai pat laikā tas ir ciets un operatīvs. Vispārēju uzdevumu īstenošanai par visoptimālāko uzskatāms trīs sekciju statīvs.
Masa un stabilitāte
Universālam statīvam jābūt pietiekoši jaudīgam, lai tas varētu apslāpēt vibrācijas, kuras izraisījis vējš, tam jāiztur lielu slodzi, lai varētu to izmantot ar dažāda formāta kamerām. Ideālā gadījumā statīvam jāiztur tādu slodzi (kg), lai pēc galvas svara atskaitīšanas no šī skaitļa, varētu noturēt divkāršoto kameras masu ar objektīvu. Tas saistīts ar to, ka daudzos gadījumos liela nozīme ir ne tikai svaram, bet arī komplekta planēšanas spējām. Statīva stabilitāte, vispirmām kārtām, atkarīga tā masas. Praksē nākas iet uz kompromisiem: smagu statīvu daudzos gadījumos vienkārši nav iespējams paņemt līdzi. Tāpēc priekšplānā izvirzās konstrukcijas nianses, materiāls un cauruļu diametrs. Iesācējiem paredzētiem spoguļa aparātiem var aprobežoties ar vieglu metāla vai karbona statīvu ar maināmu galvu.
Lielākā daļa statīvu tiek komplektēti ar gumijas vai plastmasas uzgaļiem, kas novērš „kāju” slīdēšanu uz gludas virsmas, vai ar gruntij paredzētiem tērauda dzelkšņiem. Slaveni zīmoli piedāvā īpašus dzelkšņu komplektus, kas tiek izmantoti stacionāro vietā. Ērti ir universālie „kāju” uzgaļi ar kombinētu pēdu — dzelkšņi + gumija. Šādus variantus piedāvā Manfrotto un Rekam. Ne pārāk cietām virsmām, kā, piemēram, sniegs vai smiltis, pieejami īpaši „zābaki”.

Rekam RT-D1                                            Velbon CX460

 

 

 

Raksts tapis sadarbībā ar apģērbu interneta veikalu StarStyle, kas tagad arī piedāvā iegādāties smaržas.

 


LEAVE A REPLY

You must be logged in to post a comment.