Fotosomas izvēle

 • Posted in Blogs |
 • February 14, 2012

retropsective

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galarezultāts vienmēr atkarīgs no sīkumiem. Soma, kurā Jūs nēsājat fotoaparātu, — tas ir viens no svarīgākajiem sīkumiem. Pareiza soma dāvā brīvību — Jūs varat jebkurā brīdī ātri izņemt savu kameru no somas un fotografēt. Dažreiz, protams, nenāk par sliktu pārdomāt sižetu. Taču ir ļoti žēl, kad gatavs sižets Jums iet secen tikai tāpēc, ka kameras izņemšanas process aizņem pārāk daudz laika…
Parasti mēs aplūkojam somas un makus kā parastu aksesuāru, bet lielākajā daļā gadījumu bez šāda aksesuāra nemaz nevar iztikt. Pieņemsim, ka Jūs iegādājāties visdārgāko un modernāko fotokameru. Taču neņemot vērā tās lietošanas nianses, Jūs iegūsiet bildes, kas nebūs labākas, kā fotografējot ar parastu „ziepju trauku”. Neatkarīgi no fotoaparāta ražotspējām, vienalga Jums katru reizi tas būs jāizņem no somiņas vai maciņa, riskējot palaist garām izdevīgu brīdi.

Vai „nejauši” tilpumi ir tik slikti?

www.thinktankphoto.com

Nopietna līmeņa kameras ir pietiekami izturīgas, lai tās varētu ielikt parastā skolnieku mugursomā, sieviešu somiņā vai biroja darbinieka portfelī, aprobežojoties tikai ar minimālu aizsardzību (atsevišķs nodalījums vai polietilēna maisiņš). Lai nodrošinātu maksimālu aizsardzību, ja Jūsu mugursoma tiek pamatīgi noslogota, varat izveidot īpašu nodalījumu, izmantojot celtniecības veikalā pieejamās putas. Cik tas ir droši – tas jāizlemj Jums pašiem.

Ražotāji

Lielākā daļa profesionālo fotoaparātu ražotāji ir pieskaņojuši savus aksesuārus visām fotoaparātu funkcijām, taču tie tomēr nespēj uzreiz pielāgoties katrai jaunai tendencei. Īstu fotogrāfu var viegli pazīt pēc somas Lowepro. Lieliskas funkcionalitātes un demokrātiskas cenas kombinācija padarījuši šo zīmolu gandrīz par vārdu savienojuma „fotogrāfa koferis” sinonīmu. Otrā svaru kausā — dizains, „tiem, kam pāri 40”. Ražotne, kuru dibināja Gregs Lovs 1967. gadā Kolorado, kas jau sen pārnesta uz Ķīnu.

LowePro – SlingShot 300AW.

Tamrac — tas ir Krievijā plaši pazīstams kvalitatīvu un nedārgu somu ražotājs. Šī kompānija dibināta ASV, tā pastāv kopš 1977. gada un piedāvā plašu somu un mugursomu asortimentu. Galvenā priekšrocība — demokrātiskas cenas (kas līdzinās Lowepro līmenim) un kvalitatīvu materiālu kombinācija. Galvenais materiāls — neilons. Amortizējošais slānis izgatavots no porolona, sprādzes un metāliskas karabīnes. Klasiska dizaina somas ir samērā ietilpīgas, jo tām ir daudz kabatu un nodalījumu.

www.tamracrussia.ru

Kata — Izraēlas uzņēmums. Sākumā galvenā produkcija bija bruņu vestes un ķiveres Izraēlas armijai. Tagad Kata ir galvenais Lowepro konkurents „funkcionālā” stila fotosomu izgatavošanas jomā. Kata produkcija ir dārgāka, bet līdera pozīcijas ieņem ērtības un materiālu kvalitātes ziņā. Kata maksimāli izmanto mūsdienu tehnoloģijas: izturīgo somu un mugursomu ārējo sieniņu ražošanai tiek izmantotas termo formēšanas tehnoloģija. Iekšpusē izmantotais Yeloop materiāls ļauj brīvi veidot sieniņas.

www.kata-bags.com
Tenba — viens no senākajiem uzņēmumiem tirgū, kas 1977. gadā tika izveidots ASV. Tenba somām un mugursomām ir klasisks dizains, tās izgatavotas no mūsdienīgiem materiāliem. Kvalitātes ziņā tās neatpaliek no Kata, taču gabarītu un ietilpības ziņā pārspēj savus konkurentus. Problēma ir tāda, ka šī zīmola produkcija mūsu veikalos nav pārāk plaši pieejama.

www.tenba.com

National Geographic — atsevišķa Kata līnija, kurai izdalīts atsevišķs zīmols. Šīs somas noteikti patiks Green Peace organizācijas locekļiem, jo tās ir izgatavotas no dabīgiem materiāliem: kaņepāju šķiedras, kokvilna, vara furnitūra. Audums pārklāts ar mitrumu atgrūdošu materiālu. Galvenie plusi: patīkams materiāls uz tausti, neparasts dizains, daudz papildus kabatiņu. Droša aparatūras aizsardzība. Mīnusi: audums samērā ātri nolietojas, mitruma aizsardzība neiedveš uzticību.

shop.nationalgeographic.com

Domke — elitāras amerikāņu fotosomas militārā stilā. Brutāls dizains, skarbs ārējais izskats. Šīs somas domātas īstiem vīriešiem, kā arī tiem, kas vēlas tādi būt. Galvenais materiāls — brezents. Metāla furnitūra. Dažiem modeļiem ir dabīgās ādas apdare. Somas ir izturīgas, labi pārdomātas un ietilpīgas, nepiesaista pastiprinātu uzmanību. Atšķirībā no NG siksnām ir drošs pretslīdēšanas pārklājums. Tomēr somu saturs nav īpaši aizsargāts. Objektīvi ir nodalīti ar vienkāršām mīkstām starpsienām. Aizsardzība pret triecieniem tiek nodrošināta uz Jūsu foto piederumu rēķina, kas atrodas ārējās kabatiņās. Domke „pareizība” nav uzreiz īsti skaidra, bet laiku var saprast šādu pieeju.

www.tiffen.com

Billingham — angļu kompānija, kas dibināta 1973. gadā. Izsmalcinātas somas retro stilā. Šodien tas drīzāk ir prasmīgs mārketings, nekā oriģinālais retro. Billingham somas izgatavotas no auduma (kas līdzīgs Domke/NG) uz neoprēna bāzes, kas kalpo kā amortizācija. Aizdaru siksniņās izgatavotas no dabīgās ādas.

www.billingham.co.uk

Cullmann — vācu uzņēmums. Pašmāju veikalos Cullman somu un mugursomu piedāvājums ir ļoti mazs. Ražotājam izdodas savienot klasisko dizainu un novatorisko pieeju savas produkcijas izstrādei. Bez šaubām, interesi izraisa Faro soma, kuru nepieciešamības gadījumā var itin viegli pārvērst par lietišķu portfeli. Somu līnija Сlassic, kurā ietilpst ērtais un ietilpīgais modelis Photo Universal, vismaz stila ziņā neatpaliek no Billingham produkcijas.

www.cullmann-foto.de
Savukārt tad, ja Jums labāk patīk spilgtas krāsas un pilsētas stils, tad Jums vajadzētu padomāt par Crumpler zīmola produkciju. Šai produkcijai raksturīga sekojoša emblēma — dejojošs pinkains cilvēciņš. Šie izstrādājumi ir ergonomiski, kā arī tie tiek lieliski aizsargāti. Bez ārējām kabatām. Pateicoties savai plūdlīnijas formai un iespaidīgajam amortizējošajam slānim, tas atpaliek no konkurentiem attiecībā masa/ietilpība.

www.crumplerbags.com

Delsey — ceļojuma somu un portfeļu ražotājs, kas piedāvā vairākus foto somu un mugursomu modeļus. Standarta materiāls — daudzslāņu neilons/poliesters ar raupju PVC pamatu. Delsey — elegants dizains, pateicoties kuram šī ražotāja produkcija ir optimāla fotogrāfiem, kuriem nākas apmeklēt saviesīgus pasākumus. Cena — augstāka par vidējo.

www.delseycamerabags.com

Acropolis — Krievijas uzņēmums, kas piedāvā plašu somu, mugursomu, optikas futlāru sortimentu. Acropolis piemīt elegants stils, bet aizsardzības un ietilpības ziņā Acropolis somas un mugursomas pieskaitāmas līderiem. Ārējā apdare izgatavota no neilona/poliestera, bet amortizējošais slānis izgatavots no putu polietilēna. „Kommandos” līnijas jostas somām ir plastikāta karkass, kas nodrošina papildus aizsardzību. „Athletic” līnija ļauj nomaskēt vērtīgo saturu „sporta” somās, kas nedaudz atgādina Adidas somas.

www.acropolis-case.com

Think Tank Photo — īsteno dzīvē devīzi „būt gatavam fotografēt pirms fotografēšanas”. Nestandarta foto mugursomu konstrukcija pārvērš cilvēku par tanku, kura ierocis ir soma ar fotoaparātu un optiku — tā spēj griezties 360 grādu leņķī ap fotogrāfu. Tas ļāva likvidēt iepriekšējos mugursomas operativitātes ierobežojumus. Visai Think Tank Photo mūsdienu produkcijai raksturīga labi pārdomāta konstrukcija, kas viena no otras atšķiras tikai izmēru ziņā. Piemēram, Airport līnijas mugursomas izgatavotas ņemot vērā starptautiskās bagāžas gabarītu prasības, lai tās varētu ņemt līdzi pasažieru lidmašīnu salonos.

www.thinktankphoto.com
Fotosomas
Jostas somas ir piemērotas tad, ja Jūsu tehnikas komplektā ietilpst tikai viena kamera un pāris objektīvi. Tā ir lieliska izvēle fotografēšanai pilsētā, kad kameras izņemšanas operativitāte ir svarīgāka, nekā tās nēsāšana ērtā somiņā.
Pastāv virkne alternatīvi jostas somas nēsāšanas varianti, kas ļauj zināmā mērā kompensēt to trūkumus. Jūs varat pārmest jostu pāri galvai, lai soma neslīdētu nost un samazinātu slodzi. Iešanas laikā somu var pabīdīt uz muguras vidu — sanāks kaut kas līdzīgs mugursomai. Savukārt tad, ja Jūs pārliksiet somu uz vēdera, tad Jūs varēsiet to izmantot kā lielisku balstu.

www.crumplerbags.com

 

Bez tam, vispopulārākās somas iedalās vairākos veidos.

 • Somas-kubi. Turēt tādu somu piesprādzētu pie jostas – īsta mocība, kaut gan fototehnikas pārvadāšanai automašīnā tās tīri labi noderēs.
 • Jostas somas-toploader. Šīm somām raksturīga iegarena forma, kas optimizēta, lai varētu nēsāt kameru ar pieslēgtu objektīvu. Pateicoties tam, ka šīs somas ir samērā plakanas un kompaktas, tās nekaitina tās nēsātāju. Tomēr izstieptā forma nav pats veiksmīgākais risinājums iekšējās telpas optimizēšanai. Patiesībā Toploader reti kad ietilpst otrs objektīvs — izņemot to, kas uzstādīts uz kameras. Galvenie plusi — cena un kompaktums.
 • „Plakanas” somas ar vertikālu piekļuvi. Vislabākais un skaitliskā ziņā visplašāk piedāvātais jostas somu veids. Labākie ražotāji: Domke F3X, NG-2345, Kata EXO-7, Acropolis KM-60, Giottos 2221, Tamrac 5501, Crampler Ben’s Pizza L, Lowepro Rezo 170 AW.
 • Nelielas somas, kas piestiprinās tieši pie jostas. Šādu opciju piedāvā lielākā daļa parasto plecu somu ražotāji, bet to izmantošana šādā veidā nav samērā ērta. Pagaidām vislabākais somu ražotājs, kurš ražo somas, kas paredzētas nēsāšanai pie jostas, ir Kata Format Q (neskatoties uz kompakto izmēru, tajā ietilpst spogulis ar noņemamu objektīvu).

Mugursomas un slingi

www.thinktankphoto.com
Noslogota ar optikas un profesionālas kameras darba komplektu, fotosoma kļūst par pārāk smagu nastu. Mugursomas paredzētas daudz nopietnākai slodzei un tā tiek vienmērīgi sadalīta pa visu ķermeni. Foto mugursomas var iedalīt četrās grupās:

 • „Universālās”. Lieliski piemērotas ceļojumiem, slēpotājiem un riteņbraucējiem. Apakšējā daļa atgādina parastu koferi, bet augšējā daļa tiek izmantota mantu, produktu un portatīvā datora pārnēsāšanai. Pastāvīga otras kameras glabāšana augšējā nodalījumā principā nav paredzēta. Ja Jums ir ļoti daudz fototehnikas, tad ielāgojiet, ka mugursomu nedrīkst aizpildīt par visiem 100%. Varianti: Giottos 2011 (lētas); National Geographic 5159/5162 („armijas”); Crumpler Pretty Boy Back Pack (spilgtas); Tenba GEN-3 Backpack (reti sastopamas); Kata Prism U, Kata Sensitivity V (ļoti ērtas); Lowepro Primus AW (ietilpīgas); Tamrac 5546 Adventure; Cullmann Ranger Comfort (patīkams dizains)
 • Mugursomas ar taisnu (vertikālu) piekļuvi. Kaut kas līdzīgs koferim uz lencēm. Lai izņemtu kameru vai objektīvu, mugursomu jānoņem un jāpagriež horizontālā stāvoklī. Paredzētas profesionālai lietošanai. Šādās somās ietilpst samērā liels fotoaparatūras daudzums, tai pat laikā nodrošinot ātru piekļuvi tai. Varinati: Lowepro Mini Trekker AW, Kata HB-205/207, Tamrac 5575/5578, Tenba Shootout, Delsey XEO BP-200, Delsey Pro Backpack 33.
 • Mugursomas ar vienu lenci — slingi. Šīm somām ir labi pārdomāta sistēma. Izturīgā lence ļauj vienā mirklī pagriezt mugursomu uz vēdera, vienlaicīgi pagriežot to horizontālā stāvoklī. Lenci papildina tieva drošības josta – fiksators, ja tuvākā laikā nekas netiks fotografēts. Visērtākie un pārdomātākie varianti ir tādi, kā, piemēram, Tenba GEN-3 Sling, Kata T-214. Savukārt visietilpīgākos slingus piedāvā Lowepro — tās pēc būtības ir pilnvērtīgas mugursomas ar vienu plecu lenci (SlingShot 200 AW, 300 AW — dažādi izmēri).
 • „Intelektuālās” mugursomas-sistēmas. Šādas somas piedāvā Think Tank Photo. Mugursomas apakšdaļa — tas ir izņemams atkārtots modulis, kas piestiprinās pie platas jostas. Šis modulis nodrošina ātru piekļuvi pie tā galvenā satura, tai pat laikā augšējo nodalījumu var izmantot dažādiem piederumiem. Komponentus var izmantot atsevišķi vienu no otra: ja Jums nepieciešams tieši pats koferis, tad Jums nav jāņem līdzi visu mugursomu. „Griešanās” funkcija saglabājas, jo koferis tiek piestiprināts pie tās pašas jostas, pie kuras tiek piestiprināts pats mofulis. Pie platās jostas var piesprādzēt papildierīces (koferis lieliem objektīviem, apvalks akumulatoram, kabata atmiņas kartei). Think Tank Photo sistēma pārspēj visus pārējos risinājumus, jo tajā apvienotas divas svarīgākās īpašības: kameras izņemšanas operativitāte un moduļa dizains. Tomēr šie modeļi nemaksā pārāk lēti, tāpēc to pārsvars pār citiem daudz izplatītākiem singliem nav tik acīmredzams.

Svarīgi „sīkumi”

Protams, izšķirošā nozīme ir nevis teorētiskiem jautājumiem, bet Jūsu personīgajam viedoklim, kas veidojas, tikai tad, ja konkrēta soma /mugursoma atrodas Jūsu rokās. Taču dažreiz arī ar to nepietiek: daudzas „smalkas” nianses, kas atšķir populārus un nedārgus variantus no elitāras produkcijas, var ievērot tikai fotografēšanas brīdī, kad jau ir par vēlu kaut ko mainīt. Atkārtosim galvenās lietas, kam jāpievērš uzmanību.
Specializētos iepakojumus fotokameru uzglabāšanai un transportēšanai var iedalīt vairākos veidos: plecu soma-koferis, top-loader, foto mugursoma, slingshot, jostas soma/maks. Katram no iepriekš minētajiem variantiem ir savi plusi un mīnusi. Moduļu sistēmas pagaidām nav pārāk plaši izplatītas. Neviļas prātā iešaujas doma, ka vajadzētu iegādāties uzreiz vairākus, lai varētu tos izmantot ar dažādiem foto komplektu variantiem.
Nelielas fotokameras ikdienas pārnēsāšanai pagaidām nav izdomāts nekas ērtāks kā jostas soma. Darbam ar ainavām lieliski būs piemērota liela foto mugursoma, kuras augšējas nodalījums paredzēts sadzīves priekšmetiem. „Viltīgie” «mugursomu un slingu varianti ir labi piemēroti reportāžām, apvienojot ērtu pilna foto komplekta nēsāšanu sev aiz muguras ar iespēju ātri izņemt ārā kameru.
Fotosomas un mugursomas atšķiras viena no otras ar sekojošiem kritērijiem: galvenais materiāls (poliesters, audums, āda), triecienizturība (amortizācijas materiāls), aizsardzība pret mitrumu (impregnēšana, iebūvēts „lietusmētelis”), nodalījumu skaits, nodalījumu rekonfigurācijas iespējamība kādā konkrētā foto komplektā, ietilpība, personīgā masa.
Izvēloties koferi vai mugursomu fotoaparātam, no pārdevējiem var uzzināt daudz ko jaunu par „inovatīvo” dizainu vai īpašu poliestera ražošanas tehnoloģiju. Tomēr lielākoties šiem vārdiem tiek pievērsta neliela uzmanība. Ērta un ātra piekļuve – tie ir galvenie foto somu/mugursomu izvēles kritēriji. Daudzas mugursomas un koferi ir prece, kas drīzāk piemērota fototehnikas pārnēsāšanai, nekā izmantošanai fotografēšanas laikā.
Praktiskos apstākļos ļoti svarīgas detaļas, kas pirmajā brīdī varētu šķist mazsvarīgas: sāna kabatiņu skaits, drošs un nodilumizturīgs siksnu pārklājums, kas novērš to slīdēšanu. Prakse rāda, ka viens no visizplatītākajiem foto somu īslaicīgās kalpošanas cēloņiem ir aizdaru izmantošana, kas nav piemērotas nēsāšanai ekstremālos apstākļos. Vēlams, lai soma vai mugursoma būtu aprīkoti ar drošiem rāvējslēdzējiem ar niķeļa slēdzējiem, kā arī metāliskām karabīnēm.
Parasti profesionāliem koferiem ir samērā „garlaicīgs” dizains. Tā ir profesionāla produkcija, kurai nav nekā kopīga ar modi. Tāpēc šajā gadījumā nevar rēķināties ar stilīgu vai greznu ārējo izskatu. Tikai nesen daudzi cilvēki sāka saprast, ka foto soma ir ne tikai funkcionāls fotoaparāta papildinājums, bet arī personīgs aksesuārs, kas var izcelt tās īpašnieka individualitāti.

Raksts tapis sadarbībā ar apģērbu interneta veikalu StarStyle, kas tagad arī piedāvā iegādāties smaržas.

2 COMMENTS

 1. Man savulaik svarīgākie parametri izvēloties somas bija tieši:
  1)Ietilpība. Lai tas ko vēlos paņemt līdzi ir ar mani.
  2)Iebūvēts „lietusmētelis”. Latvijas laikapstākļiem.
  3)Air Carry on. Lai var lidot ar somu pie rokas.

  Tāa es iegādājos gan mugursomu, gan pleca somu.
  Ņēmu vērā arī pārdevēju ieteikumus, no līdzīgajiem modeļiem.

  Sākumā nopirku tikai mugursomu, tad sapratu ka lielākoties negribu nēsāt līdzi tik lielu uz ballītēm piem. Vai reportāžām kādām. Iegādājos arī papildus pleca somiņu kurā ielien aparāts ar uzliktu objektīvu + vēl viens objektīvs(vai zibspuldze atkarībā no situācijas)

  Paldies, ļoti labs raksts. Lielāko daļu no firmām nezināju kas un ar ko atšķiras. Tikai ka cenas un stuff.

 2. Iegādājoties mugursomu der atcerēties, ka tā nav domāta visas jums esošās foto tehnikas glabāšanai/pārvietošanai, bet gan noteiktā notikuma vajadzībām esošās foto tehnikas glabāšanai/pārvietošanai. Tāpēc nopietnākam fotogrāfam ar vienu mugursomu būs par maz.
  Piekrītu Tenisd, arī mani svarīgākie parametri somas iegādei bija somas ietilpība+iebūvēts lietusmētelis

LEAVE A REPLY

You must be logged in to post a comment.